Embri Donasyonu

Embriyo Donasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Embriyo donasyonu Türkiye’de yasak olan fakat özellikle Kıbrıs’ta çiftlerin başvurduğu bir diğer tüp bebek tedavi yöntemidir. Bu donasyonu türünde genler ne anneden ne de babadan gelirler. Fakat bebeği anne doğurur. Her ne kadar karmaşık bir yöntem gibi görünse de, aslında yumurta donasyonu veya sperm donasyonu süreçlerine oldukça benzer bir yöntemdir. Bir anlamda bu iki yöntemin birleşmesinden oluşur diye de biliriz. Kıbrıs embriyo donasyonu kliniklerinde bu hizmetten faydalanmak mümkündür. Bu yöntem taşıyıcı anne yönteminden daha ucuz bir yöntemdir.

Embriyo Donasyonu Nasıl Yapılır?

Embriyo donasyonu için bir çiftin tüp bebek uygulaması yaptırması gerekir. Tüp bebek uygulaması sırasında anneden alınan yumurta babadan alınan spermlerle laboratuvar ortamında döllenir. Bu noktada oluşan embriyolardan bazıları anne rahmine yerleştirilerek hamilelik sağlanır. Çiftlerin bu sürecinde embriyorlardan bazılarını kullanılırken, bazı embriyorlarda kullanma ihtiyacı doğmaz. Çiftler bu noktada kliniklere embriyolarını bağışlama seçeneğini değerlendirebilirler. Bağışlanan bu embriyorlar ise daha sonra başka çiftlerin tüp bebek tedavisinde kullanılabilir. Kıbrıs embriyo donasyonu sürecinde daha önce bağışlanmış ve dondurulmuş halde hazır tutulan bu embriyorların yeni çiftin tüp bebek tedavisi sürecinde tekrardan kullanılması söz konusudur.

Adım Adım Embriyo Donasyonu

  • Embriyo donasyonu sürecinden önce standart tüp bebek süreçlerine göz atmakta fayda var. Kıbrıs embriyo donasyonu klinikleri tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde suni bir şekilde embriyo oluşturur. Bu işlemin ilk adımında anne adayına bazı hormonlar verilerek, anne adayında yumurta oluşturma işlemine başlanır. Yumurtaların anne içerisinde yeterli olgunluğa ulaşması sonrasında ise ikinci aşamaya geçilir.
  • İlk aşamada yeterli olgunluğa ulaştırılan yumurtalar anneden alınırlar ve bir petri kabının içerisinde bekletirler. Bu sırada eğer baba adayının menisinde yeterli miktarda sperm üretimi söz konusuysa, bu durumda babadan normal yollarla spermeler elde edilir. Aksi takdirde baba adayından spermler testislere enjekte yapılarak alınırlar.
  • Bu adımda baba adayından alınan spermler de petri kabına yerleştirilirler. Yeterli süre beklenmesinin ardından spermler yumurtaları döllereyerek embriyo oluştururlar. İşte daha sonra başka anne ve baba adaylarında kullanılan embriyolarda bunlardır. Kıbrıs embriyo donasyonu kliniklerinde işlemin temelini bu üç aşamanın oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Embriyo oluşturulduktan sonra bazı embriyolar saklanırken bazıları anne adayına enjekte edilirler. Saklanan embriyolar tüp bebek uygulaması yaptıran anne adayına yerleştirilen ilk embriyoların başarısız olması durumunda kullanılabilir. Fakat eğer tüp bebek süreci başarılı geçerse ve bu çift arta kalan embriyoları kliniğe bağışlamayı tercih ederse, başka çiftler bu embriyorlarla şanslarını deneyebilirler.

Bazı durumlarda çiftlerin her ikisi de kısır olabilir veya çocuklarına aktarmak istemedikleri genetik hastalıklara sahip olabilirler. Bu tür durumlarda ekmbiyo transferi iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca Kıbrıs embriyo donasyonu klinikleri taze olarak da embriyo implantı işlemini gerçekleştirebilirler. Çiftler şanslarını arttırmak için donmuş embriyorlar yerine taze embriyo donasyonu da alabilirler. Bu işlem sırasında çift klinikte hazır bir şekilde donasyon için beklerken, bir kadın bir de erkek olmak üzere iki donör yumurta ve sperm bağısında bulunur. Bu bağışlar hemen bir petri kabında döllenerek anne adayına enjekte edilirler. Bu sayede çiftlerin bebek sahibi olma ihtimalleri artış gösterir. Çiftler dilerlerse her iki donörü de aile fertlerinden ya da arkadaşlarından da alabilirler.

Ülkemizde yumurta donasyonu, sperm donasayonu, embriyo donasyonu süreçleri yasal olarak söz konusu olan tedavi yöntemleri değildir. Bu nedenle her yıl Türkiye’den binlerce kişi Kıbrıs embriyo kliniklerinde bu yöntemlerle çocuk sahibi oluyorlar.