Sperm Donasyonu

Sperm donasyonu, ejekülatında sperm olmayan bu nedenle hamilelik sürecine giremeyen çiftler için ihtiyaç duyulabilen bir yöntemdir. Sperm donasyonu yapan pek çok kişiden alınan örnekler gerekli koşullarda saklanarak kadının yumurtalığı döllenir ve embriyo oluşturulur. Daha sonra hamilelik süreci başlar ve çiftlerin çocuk sahibi olması söz konusu hale gelir.

Sperm donasyonu seçeneği değerlendirilmeden önce, erkeğin testisinde sperm hücresi olup olmadığına bakılır. Eğer erkeğin testisinde sperm hücresi varsa bu sperm çekilerek, kadının yumurtası bu sperm ile döllenir. Bazı durumlarda ise erkeğin yeterli spermi sağlanamaz ve sperm donasyonuna ihtiyaç duyulabilir. Kıbrıs sperm donasyonu kliniklerinde tüp bebek uygulaması sürecinde çiftler bir sperm donasyonu tercih ederek çocuk sahibi olabilirler. Günümüzde erkeklerin kalıtımsal veya bulaşıcı bir hastalık taşımaları durumunda da sperm donasyonu ile çocuk sahibi olma yöntemi tercih edilmektedir.

Sperm Donasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sperm donasyonu işlemi daha önce spermlerini bağışlamış kişilerin spermleri kullanılarak kadının yumurtasının döllenmesi işlemidir. Döllenen yumurta embriyo oluşturarak hamilelik süreci başlar. Bazı kişiler Kıbrıs sperm donasyonu aracılığıyla Kıbrıs’ta taşıyıcı annelik sürecinde de sperm donasyonunu tercih edebiliyorlar. Sperm nakli olarak da bilinen bu süreçte çiftlerin farklı profilde kişilerin spermlerini tercih etmeleri ve kullanmaları da söz konusudur.

Sperm donasyonu hizmeti veren Kıbrıs, Girit ve Gürcistan gibi ülkelerde genelde çalışılan sperm bankası ülkeleri Avrupa ülkeleri olmakta, genetik bir hastalık izinin taşınmaması ve korunabilir seviyede sperm miktarının bağışlanan sperm içerisinde yer alması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle Danimarka, İngiltere gibi Avrupa ülkelerinden alınan örnekler değerlendirilir ve çiftlerin önerisine sunulur. Kıbrıs sperm donasyonu hizmeti veren klinikler de bu ülkelerde bulunan sperm bankaları ile çalışmaktadır.

Sperm Donasyonu Seçimi

Çocuğunuzun özellikleri açısından, genetiğin rolünün büyük olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada seçilecek sperm donasyonu da büyük önem taşır. Çiftlere sperm bağışı yapan kişilerin hem fiziksel özellikleri hem de yetenekleri ve ailelerindeki bazı özellikler hakkında bilgiler verilir. Daha sonra çiftler bu bilgilere göre bir sperm donörü seçebilirler. Genetik özellikler annenin yumurtasına da bağlı olduğu için, çocukta genetik olarak ortaya çıkacak özelliklerin ikisinin bir karşımı olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada çiftlerin her ne kadar sperm donörü belirli karakteristik özelliklere sahip olsa da, bu özelliklerin tıpa tıp aynıları çocukta beklemeleri mümkün değildir. Yine de çiftler farklı ırk ve kültürel geçmişe sahip kişilerin sperm donasyonunu kullanmayı tercih edebilirler.

Sperm Donasyonunda Adım Adım Süreç

Sperm donasyonuna başlamadan önce anne adayında bazı testler yapılır. Bu testlerin Kıbrıs’a gelmeden veya Kıbrıs’a gelerek yapılması söz konusudur. Kıbrıs’a gelmeden test sürecini gerçekleştirmek isteyen çiftlere, Kıbrıs klinikleri doktor önerisinde de bulunabilir. Bu noktada Kıbrıs sperm donasyonu işleminin ilk aşamasının tamamlandığını söyleyebiliriz. İkinci aşamada ise, kadında yumurta çoğaltma operasyonu gerçekleştirilir. Bu işlem kadınlarda yumurtaya adetin 2. veya 3. gününde enjekte edilen ilaçlarla gerçekleştirilir. Burada amaç Kıbrıs sperm donasyonu için mümkün olduğunca çok uygun yumurta üretmektir. Bu süreç 1 hafta ila 2 hafta arasında bir sürede tamamlanır. Daha sonra bu yumurtalar Kıbrıs sperm donasyonu işleminde birleştirilmek üzere Kıbrıs’a getirilir. Yumurtalar seçilen sperm donasyonunun spermleri ile döllendikten sonra, embriyo oluşumuna elverişli yumurtalar anne rahmine yerleştirilir. Aradan geçen 2 haftalık süreçte annenin kanında hamilelik ile ilgili değerlerin olup olmadığına bakılır ve işlem tamamlanır. İşlemin tümünü Kıbrıs’ta geçirmeyi tercih eden çiftler içinse, Kıbrıs sperm donasyonu süreci toplamda 2 ila 3 haftalık süreçler arasında sürmektedir.