Kıbrıs Taşıyıcı Anne

Taşıyıcı anne, bir çiftin bebeğinin bir başkası tarafından taşınması ve doğurulması işlemidir. Her ne kadar ülkemizde taşıcı anne uygulaması yasal olarak mümkün olmasa da, günümüzde pek çok çiftin Kıbrıs taşıyıcı anne kliniklerinden bu hizmetleri aldıklarını görüyoruz. Kıbrıs’ın yanı sıra taşıyıcı anneler Girit ve Gürcistan’da da bulunabilmektedir.

Taşıyıcı annelere duyulan ihtiyaç, kadınların sağlık açısından doğuma uygun olmaması durumlarında ortaya çıkar. Kadınlar kısır olabildikleri gibi, rahimleri bir hastalık nedeniyle alınmış da olabilir. Böylesi durumlarda erkeğin spermi ve kadının yumurtalıkları döllenerek embriyo oluşturulur ve taşıyıcı anne sayesinde çiftler çocuk sahibi olurlar. Türkiye’de yasalar çocuğun doğuran kişiye ait olması gerektiğini belirtir ve bu nedenle çiftler taşıyıcı anne sayesinde çocuk sahibi olamazlar. Bu nedenle günümüzde pek çok çift Kıbrıs taşıyıcı anne kliniklerinde taşıyıcı anneler bularak çocuk sahibi olurlar.

Taşıyıcı Anne Nasıl Bulunur?

Taşıyıcı anne bulunurken yasal dayanakların göz önüne alınması büyük önem taşıyor. Eğer taşıyıcı anne, bu işlemin yasal olmadığı bir ülkede yapılırsa, hak iddia edilmesi de söz konusu olamaz. Böyle bir ülkede sözleşme yapılsa dahi, sözleşme yasalar gereği geçerli değildir ve hak iddia edilmesinin önü tıkanır. Bu nedenle taşıyıcı annelik arayışında mutlaka Kıbrıs taşıyıcı anne kliniklerine başvurmak gerekir.

Taşıyıcı annelikte tıbbi işlem yapılmadan önce taşıyıcı anne seçilir. Taşıyıcı anne seçimi kliniklerin psikolojik ve fiziksel açıdan değerlendirdiği kadınlar arasından seçilmektedir. Bu noktada klinik kişiler güven belirli tıbbi ve hukuksal garantileri sağlar. Birkaç seçenek arasından taşıyıcı annenin seçilmesinin ardından, süreç hukuki zemine oturtulur. Yasalar karşısında geçerli her iki tarafından da şartlarını ve durumu anladığı bir imzaladığı bir sözleşme ile süreç bir sonraki aşamaya taşınır. Burada taşıyıcı anne olacak kişiden teminat alındığını söyleyebiliriz.

Kıbrıs taşıyıcı anne klinikleri, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere taşıyıcı anneleri tanıttıktan ve taşıyıcı anne seçimi yapıldıktan sonra tıbbi sürece geçilir. Burada kadından alınan yumurtalar, erkekten alınan yumurtalarla döllenerek embriyo oluşturulur ve bu embriyo taşıyıcı anne içerisine yerleştirilir. Bu süreç içerisinde çiftin işlemin yapılacağı kliniğine gelmesi ve gerek tıbbi gerek hukuki süreçleri tamamlaması gerekir.

Taşıyıcı annenin hamileliğinden sonra ise, çiftin annenin bulunduğu yere doğuma kadar tekrar gelmesine gerek kalmaz. Taşıyıcı annenin doğum sürecine kadar doğum ile ilgili ihtiyaçları çocuk sahibi olmak isteyen çift tarafından karşılanır. Kıbrıs taşıyıcı anne klinikleri, çiftleri tüm kontrollerden ve süreçten haberdar eder. Gerekli görülmesi durumunda uzaktan bağlanma yöntemiyle kliniğe bağlanılması ve iletişimin sağlanması söz konusudur. Çiftler uygun görmeleri halinde gerek taşıyıcı anneyi gerek kliniği devam eden süreçte ziyaret edebilirler.

Son aşamada ise Kıbrıs taşıyıcı anne kliniği doğumu gerçekleştirir ve bebeği ailesine teslim eder. Bu noktada sözleşmenin gereklilikleri yerine getirilir ve aile bebeği alır. Bebeğin teslim alınması sırasında ülkede uyulması gereken kurallar ve imzalanması gereken kağıtlar da klinik yardımıyla tamamlanır.

Taşıyıcı Annelik Hangi Ülkelerde Yasal?

Taşıyıcı annelik Türkiye’de yasal bir uygulama değildir. Kıbrıs taşıyıcı anne uygulaması ayrıca Girit ve Gürcistanda da yapılabilecek bir uygulamadır. Türkiye’den en çok tercih edilen taşıyıcı annelik merkezleri bu ülkelerdedir. Bununla birlikte Avrupa’da bazı ülkeler ile Hindistan, Amerika gibi ülkelerde de taşıyıcı annelik uygulaması yapılmaktadır. Taşıyıcı annelik fiyatları açısından en uygun ülkeler arasında başta Hindistan olmak üzere, Gürcistan, Kıbrıs ve Girit gelmektedir. Türkiye’den de pek çok kişi mesafe ve kolay ulaşım nedeniyle bu ülkeleri tercih ediyorlar.