Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi

Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Cinsiyet seçimi tüp bebek uygulaması sırasında, bebeğin cinsiyetinin de belirlenebilmesi işlemidir. Cinsiyet belirleme işleminde Kıbrıs cinsiyet seçimi yapan klinikler en yüksek başarı oranları bildirmektedirler. Cinsiyet seçimi tüp bebek sürecine bağlı olarak gelişen bir adımdır. Tüp bebek sürecinin embriyo oluşturma kısmında çiftler bebeklerinin cinsiyetini de seçebilirler. Ayrıca doktorlar doğacak bebeklerin herhangi bir genetik hastalığının olup olmayacağını da inceler ve buna göre embriyo seçimi yaparlar.

Genetik olarak bir embriyoda cinsiyetin veya genetik hastalıkların oluşması ihtimali olasılıklara bağlıdır. Bir çiftin doğacak çocuğunun kız mı erkek mi olacağı yüzde 50 şansa sahipken, genetik bir hastalığa sahip çocuğun doğup doğmayacağı ihtimali çok daha düşüktür. Yine de laboratuvar ortamında döllenen yumrtalar embriyoya dönüştükten sonra genetik açıdan incelenirler. Eğer embriyorlardan birisi istenilen cinsiyette değil ise veya herhangi bir genetik hastalık taşıyorsa bu durumda bu embriyo ne o çiftin ne de gelecekte başka bir çiftin tüp bebek sürecinde kullanılmaz.

Cinsiyet Seçimi Nasıl Yapılır?

Kıbrıs cinsiyet seçimi uygulayan klinikler, cinsiyet seçimini tüp bebek yöntemine bağlı olarak gerçekleştirirler. Yani çiftlerin bebeklerinin cinsiyetini seçebilmesi için tüp bebek yöntemiyle hamilelik oluşturmaları gerekir.

Tüp bebek yönteminde, anne ve baba adaylarından yumurta ve spermler alınır. Anneden yumurta alınmadan önce, yumurtaların yeteri olgunluğa erişmesi amacıyla hormon ilaçları kullanılır. Bu süreç annede yumurtaların olgunlaşma hızına da bağlı olarak bir ila iki hafta arasında sürebilmektedir.  Anne adayı eğer yumurta oluşturmak için uygun değilse bu durumda donörler tercih edilerek sürece devam edilebilir.

Annede yumurtaların yeterli gelişiminin ardından babadan spermler alınarak yumurta ve spermler bir petri kabının içerisinde bir araya getirilirler. Bir araya gelen sperm ve yumurtalar döllenmenin ardından embriyo oluştururlar ve tekrar anne rahmine yerleştirilmek için hazır hale gelirler. İşte bu noktada doktorlar embriyolara belirli testler uygularlar. Bu testlerin sonucunda her bir embriyonun cinsiyetinin anlaşılması ve genetik hastalıklar açısından kontrol edilmesi söz konusudur.

Cinsiyet seçimi yapılan embriyolardan bir ila birkaçı anne rahmine yerleştirilerek hamilelik sürecinin oluşması beklenir. Bu süreç 1 ila 3 hafta arasında bir zaman aralığında tamamlanabilir. Eğer hamilelik başarısız olursa bu durumda, kalan diğer embriyoların kullanılması da söz konusudur. Çiftler dilerlerse kalan embriyoları başka çiftlerin kullanımı için bağışlaya da bilirler. Günümüzde cinsiyet seçimi işlemi Kıbrıs cinsiyet seçimi kliniklerinde başarılı bir şekilde uygulanıyor diyebiliriz.

Cinsiyet Seçimi Fiyatları

Tüp bebek süreçleri tamamen kliniğe ve ülkeye göre fiyatları değişimi gösteren süreçler. Yine de tüp bebek sürecinde cinsiyet seçimi yapmak isteyen çiftler için genel fiyatlardan bahsetmek mümkün. Genel olarak tüp bebek işlemi ile gerçekleştirilen sürecin 5000 ila 8000 Euro arasında bir bedeli olduğunu söyleyebiliriz. Kıbrıs cinsiyet seçimi işlemi de bu ücretler içerisine dahildir. Cinsiyet seçimi tüp bebek uygulamasının sadece küçük bir kısmıdır. Bu nedenle pek çok klinikte cinsiyet seçmek isteyen çiftlere standart ücretler uygulanır.

Donörlü Cinsiyet Seçimi

Çiftlerin kendi yumurtalık, sperm veya embriyoları yerine kullandıkları donörlerden gelen bu bileşenlerin tüp bebek uygulamasında tercih edilmesi halinde de süreç tıpa tıp aynı şekilde devam eder. Cinsiyet seçimi sürecinde bu noktada herhangi bir fark olmaz. Donörlerden alınan sperm veya yumurta anne veya baba adayının yumurta veya spermi ile birleştirildikten sonra, doktorlar tarafından cinsiyet seçimi gerçekleştirilerek işlem tamamlanır. Kıbrıs cinsiyet seçimi konusunda Dünya’da en uygun fiyatları uygulayan ülkelerden birisidir.