Kıbrıs Tüp Bebek Fiyatları

Tüp bebek fiyatları düşünüldüğünde, akla ilk gelen soru bu işlemin sigorta tarafından karşılanıp karşılanmadığıdır. Maalesef ki, sigorta tüp bebek tedavisi gören ve çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu masraflarını karşılamaz. Yine de çiftlerin sağlık sigortası yaptırdıkları kuruluşlardan bu konuda detaylı bilgi alarak seçeneklerini değerlendirmeleri söz konusudur. Çiftlerin standart kan tahlilleri veya benzer türden işlemlerin ise sigorta tarafından karşılanması söz konusudur.

Tüp bebek uygulaması Türkiye’de sadece baba adayından sperm ve anne adayından yumurta alınması durumunda söz konusudur. Kıbrıs ve bazı diğer ülkelerde ise tüp bebek uygulaması donasyonlu şekilde de yapılabilmektedir. Çiftler donasyonu tercih ettiklerinde donör kadın olması durumunda, kadının sağlık masraflarını da karşılamakla yükümlüdürler. Klinikler çiftlerin tercihlerine göre baştan kendilerine bir masraf ve yol haritası çıkarırlar.

Tüp Bebek Fiyatları Nelerdir? Türkiye ve Kıbrıs Arasındaki Farklar

Tüp bebek fiyatları ülkeden ülkeye, hatta şehirden şehre farklılıklar gösterir. Özel hastanelerde fiyatların çok daha yüksek olduğunu söylemek mümkün. Bu noktada raporlu ve raporsuz olmak üzere normal tüp bebek tedavilerinde fiyatın değiştiğini söylemek mümkün. Türkiye’de Ankara, İstanbul ve Bursa’da bulunan hastanelerin bazılarından örnek vermek gerekirse:

  • Ankara Başkent Hastanesinde: Raporlu ve raporsuz olmak üzere fiyatlar değişim gösteriyor. Ayrıca ilk muayene sırasında 165 TL’lik muayene ücreti talep ediliyor. Raporlu olan anne adayları toplamda 2000 TL öderken, raporsuz olarak tedavinin yapılması durumunda ücret 3200 TL’ye kadar artış gösterebiliyor.
  • Bursa Uludağ Üniversitesi: Çiftler raporlu olarak bu üniversite hastanesine başvurduklarında 409 TL ücret ödemeleri gerekiyor. Bursa’da Acıbadem hastanesinde ise ücret 5500 TL civarlarına çıkabiliyor.
  • İstanbul Hastaneleri: Tüp bebek fiyatları en fazla İstanbul’da değişim gösteriyor diyebiliriz. Bahçeci Fulya hastanesinde her şey dahil ücret 5900 TL’ye denk geliyor hastanenin SGK anlaşması ise bulunmuyor. İstanbul tüp bebek merkezinde de yine raporlu raporsuz fiyatlar arasında ciddi farkların olduğunu söylemek mümkün. Raporlu olarak bu tüp bebek merkezine gittiğinizde 2500 TL raporsuz olarak gitmeniz durumunda ise 5000 TL’ye yakın ücret ödemeniz söz konusu oluyor. Tüp bebek fiyatları açısından en pahalı şehirlerden birisi İstanbul diyebiliriz.

Kıbrıs İle Türkiye Arasındaki Farklar

Kıbrıs’ta tüp bebek uygulaması Türkiye’deki gibi donörsüz gerçekleştirilmek zorunda olan bir işlem değildir. Bu nedenle Kıbrıs’ta gerçekleştirilen tüp bebek uygulamalarında fiyatların yönteme göre ve kliğine göre değiştiğini söylemek mümkün. Türkiye’de uygulanan tüp bebek uygulamalarında da alt dallar bulunmaktadır fakat bu dallar donöre bağlı alt dallar değildirler. Bu nedenle Türkiye’de hastanelerde ortalama fiyatlar vermek mümkündür.

Yurtdışında tüp bebek uygulamalarında fiyatlar 10000 Dolar gibi yüksek ücretlere uygulanır fakat Kıbrıs’ta bu ücretin yüzde 60-70 altına tüp bebek hizmeti verilmesi söz konusudur. Bu nedenle tüp bebek uygulaması yaptırmak isteyen kişilerin yüzde 80’e yakını yurtdışından gelmektedir. Bu nedenle tüp bebek fiyatları konusunda en uygun koşullara ve şartlara sahip ülkenin Kıbrıs olduğunu söylemek mümkün. Üstelik hemen hemen tüm tüp bebek uygulamalarında Kıbrıs’ta bu fiyatlar geçerlidir. Kıbrıs’ta çiftler eğer tüp bebek uygulamasını taşıyıcı anne aracılığıyla gerçekleştirirse fiyatlarda ciddi bir artıştan bahsetmek de mümkündür.

Tüp bebekte çiftlerin her birinde özel bir durumda söz etmek de mümkündür. Bazı anne adaylarına verilmesi gereken ilaçların güçlerindeki değişim fiyatlara yansıyabilir. Kıbrıs’ta yaptırılacak tüp bebek uygulamalarını sigorta karşılamaz. Sigortanın sadece Türkiye’de tüp bebek uygulamasında başvurulan bazı testlerin ücretlerini karşıladığını söylemek mümkün.