Yumurta Donasyonu

Yumurta Donasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yumurta Donasyonu işlemi, donörlerin yumurtalarını bu işlemi gerçekleştiren kliniklere vermeleri ve yumurtaların döllenerek çeşitli nedenlerle çocuk sahibi olamayan kadınların, anne rahmine yerleştirilmesi işlemine verilen addır. Türkiye’de bu işlem yasalar gereğince uygulanamadığı için çiftler genelde Kıbrıs yumurta donasyonu kliniklerini tercih ederler. Kıbrıs haricinde Gürcistan, Girit ve Avrupa ülkelerini yumurta nakli için tercih eden çiftler de bulunmaktadır.

Yumurta Nakli Ne İşe Yarar?

Kıbrıs yumurta donasyonu kliniklerinde gerçekleştirilen yumurta nakli sayesinde çocuk sahibi olamayan çiftlerin çocuk sahibi olması söz konusudur. Anne adayları zaman zaman çeşitli nedenlerden çocuk sahibi olamazlar. Bu tür durumlar erken menapoza girme, yumurtanın yeterli verimliliğe sahip olmaması gibi olumsuzluklar söz konusu olduğunda gerçekleşebilir.

Yumurta Donasyonu İşlem Sürecinin Detayları Nelerdir

Kıbrıs yumurta donasyonu sürecini toplamda üç kısma ayırmak söz konusu. Bu kısımlardan ilkinde anne adayına hormon tedavileri uygulanır burada amaç anne adayının yeterli verimlilikte yumurtaları üretmesidir. Sonraki süreçte ise anneden alınan bu yumurtalar babadan alınan spermlerle bir petri kabının içerisine yerleştirilir bir süre burada döllenme gerçekleştirilir. Döllenmenin gerçekleşmesinin ardından ise yine verimliliği yüksek olan bir ila üç embriyo anne rahmine yerleştirilir. Arta kalan embriyorlar ise saklanarak başarısızlık durumunda kullanılır. Annenin hamile olup olmadığı ise 2 haftalık bir süreç içerisinde öğrenilir.

Kıbrıs Yumurta donasyonu sürecinde ilk adımın anne adayının hormonal sürecinin kontrol edilmesi olduğunu söylemiştik. Bu adımda ön görülemez bir ovalüsyon sürecinin önüne geçilmeye çalışır yani kadının yumurtalarının doğurganlık süreci ayarlanır aksi takdirde, döllenen yumurtalar ana rahmine yerleştirildiklerinde vücut tarafından kabul edilmezler.

Gerekli hormonal müdahalelerin yapılmasının ardından yumurtaların gerekli miktarda yetişkin hale gelmesi beklenir. Eğer bu süreçte yumurtalar gelişmezse tedavinin uygulanmaya başlandığı ikinci haftada, ilaçların dozajı arttırılır. Anne adayı bu noktada gerek kan testleri ile gerekse de ultrasonla düzenli olarak kontrol edilir. Eğer folikül yeterince gelişim gösteriyse bu noktada folikülün erişkin hale gelmesi için anne adayına hCG adı verilen ilaç enjektesi yapılır. 34 ila 36 saat sonrasında yetişkin yumurtaların anneden toplanmasıyla işlemin ilk aşaması tamamlanmış olur. Kıbrıs yumurta donasyonu kliniklerinde ise bu işlemin donasyonu yapan kişiye uygulandığını ve işlemden sonra alıcı annenin içerisine bu yumurtaların yerleştirildiğini söyleyebiliriz. Tüp bebek uygulamalarının donasyonlu veya donasyonsuz olması durumlarının birbirlerinden ayrıldıkları noktalar bunlardır.

Yumurta Donasyonunda Diğer Adımlar

Kıbrıs yumurta donasyonu kliniklerinde başarıyla uygulanan donasyon işleminin en uzun süren ve en zorlu kısmı yumurtaların başarılı bir şekilde elde edilmesi kısmıdır. Bu adımdan sonraki adımların çok daha basit ve dosdoğru olduğunu söylemek mümkün.

Yumurta nakli işleminde ikinci aşamada, baba adayından sperm örnekleri alınır. Baba adayı doğal yollarla yeterli miktarda sperm sağlayabiliyorsa bu yolla spermler elde edilir. Fakat eğer baba adayının menisinde yeterli sperm yoksa bu durumda, babanın testislerinden yeterli miktarda sperm alınması amacıyla enjekte yoluna gidilir. Çiftler bu noktada donör spermleri de tercih edebilirler.

Sonraki aşamada ise yumurta ve sperm bir petri kabının içerisinde 2 ila 5 günlük bir süre aralığında bekletilir. Bu aşamada embriyo enfeksiyona karşı tetkik edilir. Embriyonun yeterli sıcaklık ve gerekli koşullarda yetişmesi önemlidir. Kıbrıs yumurta donasyonu işleminin son aşamasında ise bu embriyolardan birkaçının ana rahmi içerisine yerleştirilmesi söz konusudur. Daha sonra yumurta donasyonu ve yumurta nakli süreçleri tamamlanır ve çiftler mutlu haberi beklemek üzere 2 haftaya kadarlık bir süreyle yaşadıkları ülkeye dönebilirler. Eğer süreç başarısız olursa diğer embriyolarla tekrar denemenin yapılması da söz konusudur.